עמוד ראשי | שינויים אחרונים | צפיה במקור הדף | גירסאות קודמות

גירסה להדפסה | Disclaimers

לא בחשבון
כניסה לחשבון | עזרה
 

Cyborgina2006

תרבות דיגיטלית

תוכן עניינים

סייבורגינה 2006

נאורה – www.neora.com

במסגרת כנס אשנ"ב - 23.6.2006 - האם הרשת מעצימה נשים? האם נשים מעצימות את הרשת?

כמו לשאול האם החיים מעצימים את הנשים? האם הנשים מעצימות את החיים? עוצמה לאו דווקא קשורה ליחסים האלה.

סייבורגינה היום בת 26.

כשנולדה, חשבתי שהרשת תתן לה ולחברותיה מרחב לגדול באופן חופשי, שוויוני, האמנתי שהן תשתמשנה ברשת עד לקצה גבול יכולתה, כדי ליצור תקשורת מסוג חדש, כדי לבחון אלטרנטיבות, לתפוש מקום בתעשיה ועשיה טכנולוגית, להפיץ רעיונות של פתיחות ושיתוף. כל הדברים האלה שהרשת אכן מזמנת לנו.


בהרצאה הזו כמעט לא אתייחס למחקרים, אלא לחוויה האישית שלי, כגולשת, יוצרת וחוקרת ברשת. ( בקרוב אפרסם התייחסות מפורטת יותר, למאמרים אחרים ולסקרים. מכיוון שיש צורך להרחיב בהסבר על שיטות המחקר – הן בעיתיות בגלל אנונימיות.)
ליפוף העולם האמיתי והעולם הוירטואלי


[[/anim-haula-short2.gif]]

– תאטרון אינטראקטיבי בזמן אמיתי - עיבוד דמות MEDEA לאשה המודרנית, בהתייחסות למצב במזרח התיכון

[[1] (http://medeaex.org/sounds/intro_amphi1-1.mp3)] [[2] (http://medeaex.org/sounds/intro_amphi1-2.mp3)] [[3] (http://medeaex.org/sounds/intro_amphi1-3.mp3)]בשנות השמונים והתשעים


התפתחו האשליות, מתוך אמונה שברשת יש שוויון הזדמנויות, לעניות ועשירות לדתיות מול חילוניות. נשים תעבודנה מהבית. מחיקת דת, גזע ומין. גיבורות תרבות מהביזנס, המחקר והפורנו: אסתר דייסון, דנה הרווי, אסיה קררה. (הסימנים היו שם, להראות אותם, ואפשר היה לבחור בין תפישת האשליה להין מה שקורה באמת).

2006מי בא לכנסים (מיינסטרים ושוליים, עסקי/אידאולוגי/טכני) - ב-2000 ו-2004 ארגנתי את Y2hack – שני כנסי ההאקרים הראשונים והיחידים בישראל. (ישנם כעשרה אתרים וקבוצות האקרים, אף אחד אינו מחזיק מעמד, הטענה – בשיאם הם הולכים לצבא). הכרזתי על כניסה חינם לבנות, התראיינתי לעודד בנות להגיע, מה לא. הגענו ל-2% נשים. אני הולכת לכנסים של דה-מרקר, אוריילי, אורקל, אי.בי.אם. פוגשת חליפות ועניבות, שם אולי מגיעים ל-20% בין המבקרים ואך נשארים מתחת ל-10% בין המרצים.

תשתית הרשת - אני מסתכלת בפרויקטים של קוד פתוח, החל מאלה שפיתחו את האימייל והפורומים והפרוטוקולים לתקשורת ואלה שהגו את הרעיון של קוד פתוח ואת היישום שלו ברשיונות מסוגים שונים וכלה במאות ואלפי פרויקטים של תוכנה המתאגדים ברשת, תוך שיתוף רעיונות, ופיתוח חברה סייברית טובה יותר. אני לא פוגשת שם כמעט בנות (לספר את הסיפור של אסתר ברונר מדוקו-ויקי)

משחקי תפקידים בהיבט הפסיכולוגי - אני מסתכלת באתרים קלאסיים של משחקי תפקידים ובאתרים חברתיים של העת החדשה. (הרצאה שלמה על זהות ברשת? לא עכשיו). במקומות אלה נלקח המושג "הגדרה עצמית" לכדי קיצוניות. שחקן מגדיר את הדמות שלו, ובוחר מגדר, לא משתי אופציות גבר/אשה אלא מאינסוף אופציות. מניסיוני – יותר בחורים משחקים בזהויות שונות מאשר בחורות. זה מוזר לי, כי נהוג לדבר על הכלל הפסיכולוגי - שנשים יכולות להכיל יותר זהויות, יותר תפקידים ביוםיום – אבל לא ברשת.


הרשת היא טכנולוגיה, מרחב. הנשים נהנות מקיומה ומשתתפות ביצירתה, באופן מוגבל, כמו בתחומים אחרים בחיים, לפעמים בחזית (גיבורות תרבות...), אך בעיקר בשוליים. אמנות ועיצוב, כוח קניה, דייטינג. כמו שהתרגלו לנהוג במכוניות, להשתמש בטלפון, למדו להשתמש ברשת כאמצעי. אך לא דווקא כנשאית אידיאולוגית. הן לא נכנסו באופן ניכר לתעשיה הטכנולוגית, לא לעשיה המחקרית ולא להפצת רעיונות וקידום הפתיחות. הדוגמאות של מרד צרכנים ברשת עליהן שמעתי לא אורגנו על ידי נשים. נשים לא השתמשו ברשת כאמצעי לקידום בחירות דמוקרטיות ואינן מובילות את השימוש ברשת ככלי מערכתי חינוכי.

לינקים למחקרים (טיוטה זמנית)


מקום האשה באינטרנט, גיבורות תרבות באינטרנט

הגבולות בין האישיות והגוף הם במצב של זרימה תחת ההשפעה של ההתפתחות הטכנולוגית. הפילוג בין זהות וגוף מטושטש על-ידי התיווך של הטכנולוגיה. מחד, נראה כי נשים רבות בהקמת דפי בית משלהן אינן ממהרות לנטוש את הגוף כסימן לזהותן, ומייצגות עצמן מחדש דרך דימויים של גוף מיני. עבור אישה הגוף המיני שלה הוא המציאות החברתית שלה. מאידך, חופש מסוג חדש מאפשר מיקום מחודש של מעמד האשה.

סקירה על מחקרי "דפי בית" של נשים ברשת התארגנות נשים באתרי פורנו – אסיה קררה, NAKKIDNERDS.com מאמר על אתרי נשים עם מצלמות WEBCAM יעל רוזין – על תקשורת בין המינים בעולמות וירטואליים


חיבור אדם-מכונה

מהו סייבורג? האם לסייבורג יש מגדר? מחקרים על סייבורג וג'נדר, דונה הראווי, אן בלסמו קולנוע – רומנטיקה עם רובוטים – סקירה של שמעון גלבץ

Donna Haraway's (1985) "A Manifesto for Cyborgs" Jennifer Gonzalez (1995) מסקנה: most visual representations of cyborg bodies are actually representations of "cyber" bodies, which reinforce contemporary notions of masculinity, femininity, heterosexuality, and power.
http://www.obn.org/reading_room/content.html


Notes on the Political Condition of Cyberfeminism "The Future Looms: Weaving Women and Cybernetics," Sadie Plant spins a mythical genesis for the convergence of women and machines in a feminised cybernetics based on women's ancient invention of the craft of weaving. This convergence "is reinforced by cyberfeminism... a perspective (which) is received from the future."

1995 http://www.mith2.umd.edu/WomensStudies/Computing/Articles+ResearchPapers/ArachnetJournal/shade Issue on Gender Issues in Computer Networking

מקור: http://digicult.net/mediawiki/index.php/Cyborgina2006

דף זה נצפה 4562 פעמים. שונה לאחרונה ב 07:35, 22 יוני 2006.


[עמוד ראשי]
עמוד ראשי
שינויים אחרונים
מאמר אקראי

צפיה במקור הדף
שיחה על דף זה
גירסאות קודמות
דפים המקושרים לכאן
שינויים בדפים המקושרים

דפים מיוחדים
דווח על באגים