עמוד ראשי | שינויים אחרונים | עריכת דף זה | גירסאות קודמות

גירסה להדפסה | Disclaimers

לא בחשבון
כניסה לחשבון | עזרה
 

שפה2006

תרבות דיגיטלית

תוכן עניינים

*Meital*

מה זה GMTA :-) ??? (על קיצורים וסלנג באינטרנט)

השיחות בין אנשים באינטרנט, המתאפיינות בדרך כלל בסגנון "פינג-פונג" זריז, הולידו קיצורי מילים, המאפשרים לדוברים בצ'אט ובמסרים מידיים לבטא את עצמם במהירות רבה יותר. נוצרו גם סמיילים (הנקראים באנגלית Emoticons ובעברית גם רגשונים, מהמילה "רגש"). הפרצופונים האלה מאפשרים הבעת רגשות באמצעות תווים רגילים, כדי לפצות על כך שאין רואים את הדובר בצד השני, דוגמאות לכך:

:-)  שמח או מתבדח
;-)  קריצה
:-(  עצוב
:-|  מהסס, לא בטוח
:-o  מופתע או מודאג
:-x  לא אומר כלום
:-q  מוציא לשון (בדרך כלל בבדיחות הדעת)

רעיון נוסף שהתפתח כדי להאיץ את התקשורת, הוא רעיון הקיצורים וראשי התיבות. באנגלית הופיעו קיצורים רבים שהפכו לפופולריים ביותר, אבל בשפה העברית כמעט ולא הופיעו קיצורי סלנג. הואיל והדיבור מהיר מהכתיבה, אזרחים מנוסים בתקשורת אינטרנט אוהבים לצמצם משפטים שגורים למספר מצומצם של אותיות. אם נתקלת בראשי תיבות או בקיצור שאינך מכיר, שאל בנימוס מה הפירוש ועד מהרה יהיה לך אוצר קיצורים מצוין. להלן מספר דוגמאות של קיצורים וראשי תיבות נפוצים:

GR8   (נהדר, Great)
10X   (תודה, Thanks)
U    (את/ה, You)
4    (בשביל, For)
ASAP  (בהקדם האפשרי -As soon as possible)
BBL   (חוזר אחר כך - Be back later)
BRB   (חוזר מיד - Be right back)
LOL   (צוחק בקול - Laughing out loud)
ROTFL  (מתגלגל מצחוק - Rolling on the floor laughing)
BTW   (אגב - By the way)
OIC   (אה, אני מבין - Oh, I see)
CUL   (להתראות אח"כ - See you later)
OTOH  (מצד שני - On the other hand)
GMTA  (לגאונים יש מחשבות דומות - Great minds think alike)
IMHO  (לעניות דעתי - In my humble opinion)
RUOK  (את/ה בסדר? - Are you OK?‎)
TIA   (תודה מראש - Thanks in advance)
J/K   (סתאאאם - Just kidding)
TTFN  ('תראות - Ta-ta for now)

הסלנג האינטרנטי עבר גם להודעות טקסט בטלפונים הסלולריים (SMS), המתאפיינות אף הן בצורך לשלוח הודעות בזריזות וביעילות.

--212.179.20.5 21:06, 16 נוב' 2006 (IST)

מיטל

קצת הרחבה היסטורית על התפתחותו של ההייפרטקסט:-

הרעיון של הייפרטקסט התפרסם לראשונה בחודש יולי של שנת 1945. וונבר בוש (Vannevar Bush), שהיה היועץ לענייני מדע של נשיא ארה"ב רוזוולט במהלך מלחמת העולם השנייה, הציע את "Memex" בכתבה שכותרתה הייתה: "As We May Think", שפורסמה בעיתון "Atlantic Monthly". בכתבה זו, בוש היתווה את הרעיון למכונה שתהיה לה הקיבולת לשמור מידע תמלילי וגרפי באופן שבו כל פיסת מידע תהיה מקושרת באופן שרירותי לכל פיסת מידע אחרת. בנוסף לכך "Memex" תאפשר למשתמש ליצור נתיב מידע של הקישורים בהם הוא ביקר, כך שניתן יהיה לאחזר את הדרך שבה המשתמש בחר כאשר התקדם ממסמך למסמך.

טד נלסון (Ted Nelson), פילוסוף וסוציולוג בכיר, הושפע מאד מרעיונותיו של וונבר בוש. בדומה לוונבר בוש, הוא האמין שתמליל לינארי הינו מדיום מאד מוגבל. בשנת 1960 הוא הגה את החזון של מערכת "Xanadu", שלפיתוחה הקדיש כ-19 שנים. הרעיון המרכזי של מערכת זו היה מערכת מקושרת, שתאחסן ותמפתח את כל הספרות הקיימת בעולם וכן צורות נוספות של מידע פרטי וציבורי. המשתמש יוכל לגשת למידע זה דרך מערכת הייפרטקסט. בשנת 1965, טד נלסון, טבע את המונחים הייפרטקסט והייפרמדייה. הוא הסביר שהייפרטקסט אינו כתיבה סדרתית ולינארית, אלא תמליל שמסתעף ומאפשר לקורא לבצע בחירות בכל שלב ושלב. המשתמש יכול לבחור להתקדם בכיוונים שונים, בהתאם לאסוציאציות שעולות במוחו. החידוש של נלסון לעומת החזון של בוש היה בכך שהוא מאפשר למשתמש אפשרויות בחירה. הוא מאפשר למשתמש ליצור קישורים בין מסמכים, גם אם אין ביניהם קשר רעיוני. אפשרויות הבחירה, לפי נלסון, ייקבעו על-ידי המשתמש שיוצר את מסמך ההייפרטקסט. בנוסף, הוא העלה את הרעיון ששורות שמצביעות על קשרים בין שני מסמכים יופיעו על מסך המשתמש.

לאני ודעתי ההייפרטקסט שבר מוסכמות ופתח ערוץ מידע עשיר ורחב, שגרם לכל משתמש/קורא להבין ו"ללכת" בשבילים שהוא בחר, לפי סדר שנכון לו ועל פי מידע שהוא מעוניין לקבל, דבר גאוני בעייני והלוואי ואני הייתי חושבת על זה :)

[][1] (http://www.thecore.nus.edu.sg/landow/cpace/ht/jhup/memex.html)

מורן שקרצי


לא היית רוצה שיהיה לך בוט משלך? מתכנת בריטי בשם רולו קרפנטר טוען שאם תיצור באתרו בוט משלך ותדבר איתו די זמן, הוא יהפוך להיות העתק דיגיטלי שלך!!!

על כך מספר בהרחבה ב: [[Media:http://net.nana.co.il/Article/?ArticleID=402448%09%09%09%09%09&TypeID=1&sid=127]]

לכתבה המלאה: [[Media:http://net.nana.co.il/Article/?ArticleID=406233&TypeID=1&sid=127]]


דרור

הסוף למקלדת,תחילתה של הבנה?: הרעיון שהאדם ידבר עם המחשב כבר כאן (http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3013945,00.html) כפי שניתן לראות אבל באתר (http://www.nuance.com/talk/) של החברה שמצאתי כדאי לראות את הדמו של התוכנה שאמורה לשחרר אותנו סופית מההקשה הבלתי נורמלית על המקלדת,דבר המתאפשר תודות לאלגוריתם המפרש את הצלילים היוצאים מפיו של האדם למילים ופקודות שהמחשב "מבין". שווה לראות את הסרטון ולקוות שבקרוב התוכנה תצא גם העיברית.

הכסף שמאחורי השפה: ממציא ישראלי המציא שפת SMS (http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=689679&contrassID=2&subContrassID=6&sbSubContrassID=0)הכוללת כ-220 סימנים אשר אמורים לפתור אותנו משתמשי הסלולר מאותן הודעות חלולות מרגש שאנו מעבירים (כטריליון הודעות בשנה בכל העולם) המייצרות הכנסה מדהימה לחברות הסלולר של כ50 מיליארד דולר,כיצד במכשירי הסלולר של היום בהם ניתן לצלם ברזולוציה גבוהה ולשמוע מוסיקה באיכות של אולם קונצרטים ההודעות הם עדיין טקסטואליות בלבד? מי תהיה אותה חברה שתחולל את המהפכה הבאה?.

מי היה מאמין?: אפילו הסתדרות המורים בארצנו הקטנה שמה לב כי הנוער של היום כותב בשפה שאינה עברית והחליטה לפרסם כתבה (http://www.itu.org.il/Index.asp?ArticleID=5825&CategoryID=904&Page=1) של סטודנטית לתקשורת ובה חשיפה של אותם קיצורים של כותבי הבלוגים שבשונה משאר העולם הן לרוב נערות בגיל ההתבגרות ולא גברים משכילים ומבוססים. יפה שהם שמו לב לתופעה ויפה שיש להם עלון באינטרנט אבל כמה מורות במערכת החינוך יודעות להדליק מחשב?,מנסיוני האישי לא הרבה.

Dikla

הרשת הביאה מהפיכה רצינית, ובתוכה גם את תרבות השפה והתגובות – הטוקבקים – הכתבה הבאה (http://www.nrg.co.il/online/10/ART1/026/433.html) מקבצת את מיטב משפטי הטוקבק הנפוצים ביותר.

מי לא זוכר איך זה היה לשמור יומן אישי ולכתוב בו את כל הסודות ואת כל המחשבות ??? אצל הגולשים באינטרנט הבלוג הוא היומן האישי ודרך להוציא את כל התסכולים והמחשבות החוצה ויש אפילו אנשים שמגיבים ! היום כמעט כל פורטל באינטרנט לא נקרא פורטל אם אין בו בלוגיה! אלא שהאתר הבא (http://www.blogim.org.il/home.php) הוא רק לכתיבת בלוגים בלי שום תוספת....

--Diklalala 16:10, 22 נוב' 2006 (IST)


Talstar

אם "פעם" היינו כותבים SMS פשוטים במילים מקוצרות וסמלים כמו שמיטל הראתה לנו אז היום אנו יכולים לשלוח הודעות SMS בצורה מיוחדת של ציורים כמו שחברת זלנגו יצרה לנו. בואו נתחיל לסמס בצורה חדשה כפי שהתחילה באינטרנט עם כל הריגשונים (http://www.tipo.co.il/cats.asp?cat=1) של המסנג'ר בעזרת האיורים של חברת זלנגו (http://zlango.typepad.com/zlango_iblog/_zlango_3/index.html).

איך תתיכן "שפת גוף" (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3202932,00.html) במקום כמו האינטרנט, בו הגוף הפיזי שלנו אינו קיים? ובכל זאת, המרחב הממוחשב הוליד שפת גוף ייחודית, דיגיטלית, המשפיעה על ההיכרויות. מצאתי כתבה מעניינת ביותר המספרת לנו על כך. מומלץ ביותר לקרוא!!!

--88.155.87.61 16:32, 22 נוב' 2006 (IST)

Neuromancer

neuromancer.jpg

ניורמנסר, ספרו של ויליאם גיבסון שבו הוא הכיר לעולם את הסייבר ספייס. הספר, שקצר את שלושת הפרסים היוקרתיים ביותר בתחום המד"ב תיאר בפירוט עולם עתידני שבו החיבור לאינטרנט נעשה על ידי הזרקת המודעות לעולם וירטואלי ובו ניסיון פריצה כושל למערכת יכול להביא למוות.

במרכז הסיפור עומד האקר מוכשר שאיבד את היכולת להתחבר לרשת וזכה במקום זאת ביצר הרס עצמי. בעזרתם האדיבה של סמים חזקים ודמויות עוינות חזקות לא פחות הוא כמעט מצליח במטרתו עד שהוא ניצל, ברגע האחרון, על ידי קבוצה בעלת אינטרסים מעורפלים שמשיבה לו את היכולת להתחבר בתמורה כמובן לשירותיו הלא חוקיים. הדרך המפותלת שעובר הגיבור עוברת בין תאגידי ענק שמתנהלים בדורסנות ומונעים מתככים פנימיים, ממכונות בינה מלאכותית שמושכות בחוטים ושתלי ומוח מסוגים שונים.

מי שרוצה לטעום מוזמן לקרוא את הפרק הראשון הפרק הראשון (http://williamgibsonbooks.com/books/neuromancer.asp) באנגלית.

סבבה ספר. חבל רק שהתרגום לעברית כל כך מחורבן.

--Itai 17:08, 22 נוב' 2006 (IST)


BLADE RUNNER

blade_runner_web1.jpg

?Do Androids Dream of Electric Sheep קם בבוקר אדם ושואל עצמו. לכאורה,שאלה שכל אחד ואחת מאיתנו שואלים את עצמנו כל בוקר,אך כשמדובר בסופר המדע הבידיוני פיליפ דיק,אדם שנושאים שמרחפים להם אי שם באטמוספירה הינם לחם חוקו,התוצאה היא מבט אל עתיד העולם,וכן הצפת נושאים כגון מהי המציאות? כיצד תגדיר בן אנוש? מה קורה כש"אדם" משחק ב"אלוהים".

"האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות?" הינו ההשראה לסרט האפי Blade Runner שבוים ב-82' ע"י רידלי סקוט("Black hawk down","Gladiator,"Thelma & Louise").

בקצרה,בעתיד נבנו רובוטים מתקדמים שנקראו "שכפולים" וכשמם כן הם.כה מתקדמים עד שניתן להם התואר "More human than human".רובוטים אלה שימשו את האנושות בישוב כוכבים חדשים (ככח חלוץ). לאחר שבאחת הקולוניות אחדים מהשכפולים חרגו מהסדר וניסו למרוד,הוצאו השכפולים מחוץ לחוק. או אז בא לעולם תפקיד חדש,"Blade Runner",סוג של שוטר/חוקר פרטי שתפקידו לאתר שכפולים נמלטים ולהוציאם לפרישה(בסרט לא נוהגים להשתמש בביטוי "הוצאה להורג" בהקשר לשכפולים).

הסרט מתמקד בסיפורו של חוקר (הריסון פורד),שמנסה להפריש קבוצה של שלושה שכפולים המנסים למצוא את הדרך לעקוף את מנגנון הבקרה שמוטבע בהם,תוחלת חיים של 4 שנים בלבד.

ככל שמתקדמת העלילה צצות שאלות מוסריות כגון: מהו אדם? למי הזכות לתת/לקחת חיים? האם אנו שכפולים? ועוד שאלות רבות בנוגע לחברה שבה אנו חיים,השפעותיה עלינו ועוד.

מעבר לכך,לאוהבי הסגנון הייתי ממליץ על הספר "האיש במצודה הרמה" פרי עטו של אותו סופר.הספר מתאר מציאות שבה בנות הברית הפסידו במלה"ע השנייה ואנו (טוב,אולי לא ספציפית אנחנו) חיים תחת שלטון נאצי.


הנה כמה לינקים מעניינים הקשורים נושא:

[אתר הסרט (http://brmovie.com)]

[הסופר (http://www.philipkdick.com)]

[WikiRunner (http://en.wikipedia.org/wiki/Blade_Runner)]


--Noamdgani 13:29, 23 נוב' 2006 (IST)

מקור: http://digicult.net/mediawiki/index.php/%D7%A9%D7%A4%D7%942006

דף זה נצפה 6745 פעמים. שונה לאחרונה ב 09:01, 9 ינו' 2008.


[עמוד ראשי]
עמוד ראשי
שינויים אחרונים
מאמר אקראי

עריכת דף זה
שיחה על דף זה
גירסאות קודמות
דפים המקושרים לכאן
שינויים בדפים המקושרים

דפים מיוחדים
דווח על באגים