עמוד ראשי | שינויים אחרונים | עריכת דף זה | גירסאות קודמות

גירסה להדפסה | Disclaimers

לא בחשבון
כניסה לחשבון | עזרה
 

תגובות הסטודנטים 2006

תרבות דיגיטלית

תוכן עניינים

דרור

שימוש נהדר שמצאתי למציאות מדומה אומנם זוהי לא המציאות המדומה הקלאסית כלומר שמקיפה את האדם אלא צילומים פנורמיים שאוחדו כך שהגולש יוכל להבין מה נמצא מסביבו. האתר (http://www.vrseattle.com/) הוא צילום של חלק גדול מהאטרקציות של סיאטל והוא חלק מאתר גדול יותר של מדינת וושינגטון,בתור מישהו שהיה במקומות האלה אני רק יכול להמליץ על האתר ועל טיול בחלק זה של העולם.

בהמשך לשיחה מהשיעור אחד היתרונות המעניינים למציאות מדומה נמצא בשיקום נכים,בכתבה (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3005236,00.html) הבאה אפשר לראות את אחת הבמות שזזות לפי תנועת האדם שעליהם ועל האדם לפעול בסיטואציות שונות.

אפשרות (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3005236,00.html) אחרת לטיפול באמצעות מציאות מדומה היא החזרת המטופל לאירוע הטראומתי שחווה אם תחווה את אותו ארוע שוב אבל תדע כי אתה בסביבה מבוקרת כלומר, לא יכול לקרות לך דבר תהפוך את אותה טראומה לזיכרון רגיל איתו אתה מסוגל להתמודד בהמשך חייך.

בשנת 82 של המאה הקודמת יצא סרט שהקדים את זמנו בכמה שנים,בעזרת אנימציה ממוחשבת יצרו בסרט עולם וירטואלי שבו מתרחשת רוב העלילה,TRON (http://en.wikipedia.org/wiki/Tron_%28movie%29) היה ונשאר אחת מאבני היסוד ועמודי התווך של המציאות המדומה בכך שהעלה את הרעיון של משחקי מחשב כאשר האדם נמצא בתוך הסביבה המקיפה אותו ואת כל חושיו,שווה לראות ולו רק להכיר את הסרט המוזר/מרתק הזה.


"כולנו רוצים בקידמה, אבל אם אתה על המסלול הלא נכון, קידמה משמעותה לאחור פנה והליכה בחזרה למסלול הנכון; במקרה זה, הראשון שפונה לאחור הוא המתקדם ביותר." -- ק.ס. לואיס

--212.179.20.5 13:14, 22 דצמ' 2006 (IST)

מורן שקרצי


בנוטינגהאם, בבריטניה - vr הינה כלי לטיפול בילדים אשר נמצאים בחינוך מיוחד. מציאות מדומה מאפשרת לאותם ילדים לחוות דברים שב"עולם האמיתי" לא יוכלו להתנסות כמו למשל לנהוג במכונית.

איך?

מציאות מדומה היא טכנולוגיה שיוצרת סביבת מחשב תלת מיימדית, רב חושית, ואינטרקטיבית, ותרומתה לסביבה הלימודית היא רבה ועוד עתידה להיות נרחבת יותר. תוכנות אינטרקטיביות מסוג זה מציבות את התלמיד בתוך הפעילות ואפילו מאפשרות לו לפעולה להתרחש. זוהי למידה המשלבת קישורים קוגנטיבים, רגשיים ופסיכו - מוטוריים. אשר לה שלושה יישומים עיקריים:

1. ויזואליזציה: שינוי וארגון מחדש של מידע באופן מרחבי וזמני.

2. הדמיה של עולמות אמיתיים ומדומים של תופעות שונות.

3. פיתוח סביבות ופעילויות היכולות להתקיים ולהתרחש רק בעולמות המדומים של המחשב.

(מתוך אשנב למערכות חינוך בעולם, 11, 1993, עמל, המרכז הפדגוגי - טכנולגי)


ובהמשך למה שדרור ציין, רציתי להוסיף מאמר נוסף הסובב סביב מציאות מדומה ככלי לריפוי בעיסוק או לרכישה מחדש של מיומנויות שאבדו:

אחראים לפיתוח יוזמה זו היו צוות משותף של אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטה העברית ובית החולים שיבא אשר פתחו שם לפני כשנה בסדרת ניסויים העושה שימוש בטכנולוגיית מציאות מדומה קיימת הנקראת gesture extreme והמאפשרת רמות היטמעות שונות של המטופל.

[[Media:לכתבה המלאה: http://www.isot.org.il/articles_main.asp?page_id=7&id=12]]

*Meital*

מציאות מדומה כפתרון לפוביות:

מציאות מדומה היא סימולציה של סביבה אמיתית או דמיונית, שניתן לחוות אותה בשלושה ממדים - עומק, רוחב וגובה - והיא עשויה לספק למשתמש גם חוויה אינטראקטיבית בזמן אמת, עם צלילים ותגובות מישוש או פידבק אחר.

על-פי כמה מחקרים, המציאות המדומה מסייעת להפחית את המצוקה והחרדה של מטופלים הסובלים מפוביה כלשהי באחוזי הצלחה דומים לאלו שמקנה חשיפה אמיתית למקור הפחד. לרוב זו גם שיטת טיפול חסכונית יותר, בטוחה יותר ומועדפת על-ידי החולים.

פוביה היא פחד לא מציאותי מפני מצב או חפץ מסויים, שתוקף אדם אף שהוא מודע לכך שהדבר אינו מסכן את חייו. מדובר בהפרעה נפשית שכיחה ביותר. על-פי מחקרים, בממוצע 1 מכל 10 בני-אדם עשוי לסבול לפחות מפוביה אחת במהלך חייו.

הגישה הנפוצה ביותר לסיוע לסובלים מפוביות היא באמצעות טיפול מבוקר, שעיקרו חשיפה הדרגתית למצב או לחפץ מעורר החרדה, בשילוב עם טיפול תפיסתי, רציונלי. אף שטיפול כזה עשוי לסייע ל-80 אחוז מהסובלים מהפוביות המוכרות, הם נמנעים מלקבל אותו בשל החרדה הראשונית מן המפגש עם הגורם המאיים.

במהלך הטיפול בסביבת המציאות המדומה, המשתמש חובש משקף ממוחשב, המסייע לו להיכנס לעולם הווירטואלי. כאשר הוא מסובב את ראשו, התמונה מתעדכנת בהתאם לכיוון התזוזה. גלאי מיקום (מכשיר עקיבה) עוקב אחר המטופל וקובע היכן הוא ממוקם בסביבה הווירטואלית, על-פי תנועת ראשו. כפפת מישוש עם גלאי אינפרה-אדום מאפשרת לו לחוות מגע ולמשש את דרכו בתוך הסביבה הווירטואלית. סביבת שמע הופכת את הסביבה הווירטואלית לאמינה יותר, ומוסיפה לה קולות וצלילים. רמת ההצלחה של טיפול זה (כ-85 אחוז) מוכיחה את יעילות השימוש במציאות מדומה לצרכים רפואיים.


רועי

virtual sphere

מכשירים ואביזרים רבים מיוצרים במטרה לתת לשחקנים הרגשה מציאותית ככל שניתן בזמן משחק במשחקי מחשב ווידאו. רשימת המכשירים ארוכה וכוללת בתוכה בין השאר ידיות משחק(ג'ויסטיקים), הגאים שונים, כורסאות וכד'. בכל מערכת מתקדמת ככל שתהיה, תמיד חסר אלמנט אחד או מספר אלמנטים על מנת שהחוויה תהיה מציאותית ולא יורגש הבדל בין המציאות למשחק.

עושה רושם שעם השנים מספר האלמנטים המפריעים לחוויה המושלמת הולכים ומצטמצמים וזאת בעקבות פיתוח אביזרי המציאות המדומה ושיפור היכולות הטכנולוגיות שלהם על מנת לתת הרגשה מציאותית ולספק חוויה מושלמת.

צעד נוסף קדימה, בתחום המציאות המדומה, נעשה באמצעות ה- virtual sphere. ה- virtual sphere היא מערכת הבנויה ככדור, בדומה מאוד לגלגל שניתן למצוא בכלובי האוגרים הרצים עליו ללא הפסקה. היות ומדובר בכדור, התנועה בו חופשית לכל כיוון ובעצם היותו מעגל התנועה בו היא אינסופית. בעזרת התנועה האינסופית ניתן להכנס לכדור ולנוע בצורה חופשית ומציאותית בזמן המשחק ללא אפשרות שיגמר המקום לרוץ, אלא אם כן זה המצב במשחק.

המערכת מגיעה עם תצוגה אל-חוטית המצויה על הראש ומציגה את הנעשה. מדובר בהחלט על חווית מציאות מדומה מהטובות ביותר, ובוודאי שמערכת זו תעלה את רמות ההדמיה הממוחשבת לפחות שלב אחד קדימה...

פרטים נוספים על מערכת זאת ניתן למצוא באתר החברה:

http://www.virtusphere.com/index.html

--Roee 19:14, 24 דצמ' 2006 (IST)


מיטל

מציאות מדומה היא טכנולגיה מתקדמת הכוללת מחשבים ועזרי מולטימדיה שיוצרים סביבת מחשב תלת מימדית אינטראקטיבית, תוך שימוש בחושים שונים כמו:שמיה, מגע, ראייה. הדבר שמייחד מציאות מדומה למשחקי מחשב רגילים היא שילוב המשתמש בסביבה המדומה. אחת המטרות החשובות בטכנלוגיה זו היא יצירת תחושת "הנוכחות" אצל המשתמש. השימוש במציאות מדומה הוכח במספר מקרים ככלי רב עוצמה, לדוגמה:אדם הסובל מפחד מעכבישים היכולת לשלוט במספר, בגודל או בצורה של העכבישים ומיקומם המופיעים במציאות המדומה תאפשר לאדם הסובל מחרדה זו להתגבר בהדרגה על הפחד שלו, במידה מבוקרת ובטוחה יותר מאשר ההתמודדות שלו בסביבה האמיתית. דוגמא נוספת היא לאנשים המתאוששים מתאונות דרכים, ע"י שימוש במשחקי מחשב פשוטים הדורשים תנועות גוף במצבים שונים ניתן לשפר את את היכולות המוטוריות שלהם. כלומר הכלי הזה נותן פתרונות יצירתיים להתמודדויות מול מצבים שונים ותרגול מצבים שונים בכדי שבמציאות המוחשית יהיו לנו כלים טובים יותר וניסיון רב יותר להתמודד מולם. יש אנשים שבטח שואלים את עצמם למה לנו כל זה??? אז לי יש תשובה לכך, רע זה בטח לא יכול לעשות, אז למה לא להשתמש בכלי נוסף שיכול להכין אותנו טוב יותר למצבים שונים ומגוונים.

Dikla

כולנו היינו בצבא וכולנו יודעים מה זה טירונות וקורס ואימונים וכל זה. רק מה עושים כשאתה בקורס טייס וצריך להתאמן על מטוס??? הדרך היא המציאות המדומה - יש סימולטורים לטיסה שמתרגלים את הטייס לחוות את הטיסה עצמה כאשר הוא מטיס את המטוס. הכתבה שמצאתי באתר של חיל האויר (http://www.iaf.org.il/Templates/Journal/Journal.In.aspx?lang=HE&folderID=1285&subfolderID=1286&docfolderID=1532&lobbyID=50&docID=25287) מסבירה הכל על איך המשקפי תלת מימד פועלים ואיך זה משפיע על המוח של המשתמש. אתר נוסף כולל את כל מה שצריך לדעת על סימולטור טיסה (http://www.preflight.us/HE/index.html) .

אבל מה עם חיל הים ? חיל הרגלים ?? לוחמה בטרור? המאמר הבא עוסק ביישום טכנולוגיית המציאות המדומה בתחום הצבא (http://www.amutayam.org.il/News/NewsItem.asp?ArticleID=209&CategoryID=11) והלוחמה באויר בים וביבשה . המאמר גם מציג יתרונות וחסרונות בשימוש בטכנולוגיה בצבא. מאמר ממש מומלץ לקריאה!!!


--84.108.140.238 23:53, 27 דצמ' 2006 (IST)

איתי

האתר הבא (http://aig.cs.man.ac.uk/home/home.php) שייך לבית הספר הגבוה למדעי המחשב שבמנצ'סטר. האתר מתאר מספר רב של יישומים בתחום המציאות המדומה. בין הנושאים ניתן למצוא:

בכל מקרה, האתר מציע להורדה תחת רישיון GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html) תוכנה בשם Maverik (http://aig.cs.man.ac.uk/maverik/maverik.php) שמאפשרת בנייה של עולמות מציאות מדומה הכל כולל הכול.


ובנימה קפיטליסטית משהו, מה משותף לריבוק, אדידס, סיסקו, אמריקן אפארל, סוני BMG, רשת מלונות הפאר סטארווד, Popular Science, נוקיה, טויוטה, ניסאן, סאן, אינטל והאחים וורנר? כולם, על פי אתר נענע (http://net.nana.co.il/Article/?ArticleID=419239) פלשו לעולם הוירטואלי של SecondLife והחלו לפרסם עצמם בלי בושה. כי הרי, מסתובבים שם מיליון קונים פוטנציאלים ובזבוז יהיה לא לנסות לחדור גם לארנק שלהם.


--Itai 18:25, 27 דצמ' 2006 (IST)


מציאות לא דומה

מיכאל --Michael 14:52, 28 דצמ' 2006 (IST) השימושים למציאות מדומה גודלים מיום ליום למרות שההגדרה למה כן מציאות מדומה ומה לא משתנה עם הזמן. מאז הראשון שחשב על הרעיון Jaron Lanier בשנת 1989 והגדיר מציאות זו כמיזוג מלא של המשתמש עם סביבה הבנויה ע"י מחשב.כיום המושג רחב יותר ומבלבל.קיימת מ-1997 שפת ה-VMRL (Virtual Reality Modeling Language) המקבילה ל-HTML Media:Example.mp3http://www-vrl.umich.edu/intro/index.html#VRMLכמובן מציאות הכתובה בשפה כזו אינה ממזגת בין המשתמש לסביבה.לעומת זאת התרחבות המושג גוררת התקדמות מהירה בתחום במאמרים הקומים הוזכרו המון שימושים למציאות מדומה ויש עוד מקרים: -.לאנשים הסובלים מפחד קהל Media:Example.mp3http://www.ask.com/web?q=Public+Speaking&o=10414 -.לאבחון מחלות לב Media:Example.mp3http://www.sciencedaily.com/releases/2005/12/051224094321.htm -.אסטרופיסיקה Media:Example.mp3http://www.sciencedaily.com/releases/1998/11/981113082316.htm לפי דעתי הרחבת המושג רק תורמת לתחום.גם אם המשתמש מתמזג לחלוטין או לא אולי האיכות של המופע חשובה אף יותר אחת המכונות החזקות להיום נמצאת באוניברסיטת לואה Media:Example.mp3http://www.sciencedaily.com/releases/2006/05/060510092605.htm האיכות כוללת כ-100M פיקסלים. תמונה:Example.jpgpenrose-medium.gif


Talstar

--88.153.180.42 22:43, 3 ינו' 2007 (IST)

מציאות מדומה כטיפול לנפגעי טראומה.

מחקר של החוג לריפוי בעיסוק באונ' חיפה עושה שימוש בסרטוני הדמיית מחשב בכדי לסייע לנפגעי פיגועים

הרחוב נראה כמו כל רחוב עירוני אחר במשחק מחשב, עם בתי משרדים ורעש אורבני נורמלי. הפריט היחיד שנראה מעט חשוד היו פנסי רחוב מעוצבים בהידור רב, קצת נדיר לערים הישראליות המרושלות. ואז הגיע אוטובוס עם לוגו של "אגד" ועצר בתחנה מהצד השני של הרחוב. חצי דקה עברה, וממש ממול האוטובוס התפוצץ ברעש גדול, גופה בוערת ומפורקת הוטלה למרחק רב, קולות זעקות ויבבות השתלטו על הסביבה, וברקע נשמעו סירנות. תסריט זה של פיגוע המוני - שמוכר לאנשי משטרה, מד"א, זק"א וגם לעיתונאים רבים בארבע השנים האחרונות - הוא חלק מסרטון "מציאות מדומה" בה עושים בחודשים האחרונים שימוש רפואי לשיקום נפגעי תסמונת פוסט-טראומטית במסגרת מחקר של החוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת חיפה - בעיקר נפגעי פעולות טרור.


סרטון "הפיגוע" מוקרן ממחשב למשקפת "מציאות מדומה" המורכבת על עיני המטופל, אוזניות מעבירות אל מוחו את אימי האירוע. "המטופל הראשון שלנו היה אדם שנפגע נפשית וסובל מתסמונת פוסט-טראומטית בפיגוע בקו 37 בשכונת מוריה בחיפה לפני שנתיים", אומרת ד"ר נעמי יוסמן, ראש החוג לריפוי בעיסוק. היתרון במשקפי המציאות המדומה הוא, שניתן להסיר אותם בכל עת ו"לצאת מהסרט". יתרון נוסף, היא האפשרות של המטפלים לבנות תסריטים בדרגות קושי שונות - רחוב שקט, רחוב עם אוטובוס שלא מתפוצץ, לבטל לחלוטין את הרעשים - הכל כדי להתאים לעוצמת הטראומות שאיתן מגיע המטופל שחזה מקרוב בפיגוע.

הסתכלות של מי שהיה בזירת פיגוע מעלה שמהמטופל נמנעים מרכיבים מזוויעים במיוחד של פיגוע אמיתי, למשל מראות הדם, וצחנת בית המטבחיים ששולטת במקומות כאלה. יוסמן וזומר מסבירים שמחקרים שבוצעו בארה"ב לצורך הכנת סרטי מציאות מדומה טיפוליים לנפגעי וייטנאם ואסון התאומים, העלו שאין צורך לדייק בפרטי פרטים. "תסמונת פוסט-טראומטית היא כמו הלם קרב - נצרבת במוח, והנפגע חי את הטראומה, פיגוע או קרב, כל הזמן", מסביר פרופ' זומר, "מספיק מרכיב קטן מהטראומה כדי להחזיר את המטופל לאירוע, אבל הפעם בתנאי קליניקה, כשהוא חש מוגן, בנוכחות מטפל. המציאות המדומה יוצרת אצל המטופל אפקט של התרגלות שמסייע לו להפוך את הטראומה לזכרון רגיל".

בשולחן סמוך למערכת המציאות מדומה לטיפול בנפגעי פיגועים יושב פרופ' אלברט ("סקיפ") ריזו, מאוניברסיטת דרום קליפורניה, מומחה לשימושים במציאות מדומה לצרכי שיקום. פרופ' ריזו יציג היום בכנס סימולטור לטיפול בחיילים אמריקאים ששבו מהמלחמה בעיראק ולקו בהלם קרב. בניגוד לתסריט הצנוע מבחינה גראפית שבנו באוניברסיטת חיפה, נראית התצוגה של המציאות המדומה האמריקאית משוכללת מאוד - היא בנויה על משחק מחשב מתקדם שפותח בצבא ארה"ב. המציאות המדומה של אונ' חיפה נוצרה על ידי סטודנטית בשם איילת רייזנברג שאספה תמונות פיגועים מהאינטרנט וסרטי פיגועים מהטלוויזיה, שלחה לסטודיו אמריקאי שמתמחה במשחקי משחב ומציאות מדומה, שהפיק "נוף חיפאי של פיגוע" מהתמונות.

"השימוש הרפואי-שיקומי במציאות מדומה החל בארה"ב בצורה רצינית באמצע שנות ה-90", אומר פרופ' ריזו, "ההתקדמות בתחום תלויה כמובן ביכולת של מעבדי מחשבים שהתפתחו מאוד בשנים האחרונות". בישראל, לעומת זאת, השימוש במציאות מדומה לצרכים רפואיים החל לפני ארבע שנים. "הרעיון בטיפול במציאות מדומה הוא להחזיר את האדם לטראומה בה נכח בצורה הכי מוחשית שאפשר", מסביר פרופ זומר, "היתרון הוא שלא צריך להסתמך על היכולת של הפציינט לדמיין את הטרואמה כפי שנעשה בטיפולים מסורתיים, ויש פה חשיפה מבוקרת של מרכיבים שונים - עוצמת הרעש, פירוט הזוועה אחרי הפיצוץ".

מציאות מדומה בצבא ובלוחמה העתידית: הנה כתבה (http://www.amutayam.org.il/News/NewsItem.asp?ArticleID=209&CategoryID=11) שמסבירה את התועלת בשימוש ל מציאות מדומה כתרגול של מערכות צבאיות ללא כל שימוש באמצעי לחימה חמים ובשינוי תרחשים שונים לפי הצורך.

שימוש במציאות מדומה כאמצעי לשיכוח כאבים לילדים חולי סרטן שחווים טראומה מהטיפולים עצמם. הנה כתבה (http://www.doctors.co.il/xID-861,xCT-164,m-Doctors,a-Article.html) מעניינת שמסבירה את הנושא.

מקור: http://digicult.net/mediawiki/index.php/%D7%AA%D7%92%D7%95%D7%91%D7%95%D7%AA_%D7%94%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%93%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%9D_2006

דף זה נצפה 6569 פעמים. שונה לאחרונה ב 06:45, 12 דצמ' 2007.


[עמוד ראשי]
עמוד ראשי
שינויים אחרונים
מאמר אקראי

עריכת דף זה
שיחה על דף זה
גירסאות קודמות
דפים המקושרים לכאן
שינויים בדפים המקושרים

דפים מיוחדים
דווח על באגים