עמוד ראשי | שינויים אחרונים | עריכת דף זה | גירסאות קודמות

גירסה להדפסה | Disclaimers

לא בחשבון
כניסה לחשבון | עזרה
 

שיחה:תרבות האקרים

תרבות דיגיטלית

אפשר להעשיר את הדיון בתרבות ההאקרים, על פי רעיונות שעולים בדעתכם, או על פי השאלות הללו:

--Neora 08:13, 2 אפר' 2009 (IDT)


תוכן עניינים

Social Engineering

הנדסה חברתית היא מושג מתחום אבטחת מידע שמשמעותו שילוב של טכניקות הונאה, התחזות ושכנוע הגורמות לאנשים לציית לבקשת הפורץ. למשל, לספק לו מידע רגיש כגון שמות משתמשים וסיסמאות או לבצע עבורו פעולות כגון הרצת תוכנה לבקשתו. ההאקר הידוע, קווין מיטניק, משתמש רבות במונח וטוען שהנדסה חברתית היא הטכניקה האפקטיבית ביותר ב-"ארגז הכלים" שלו, ואין ספק שזו אחת הטכניקות היעילות ביותר, כי אין ספק שנק' התורפה הגדולה ביותר בכל מערכת ממוחשבת היא ללא ספק האדם שיושב מאחוריה.

--Eran Chetz 11:33, 2 אפר' 2009 (IDT)האם כולנו האקרים כאשר אנו מחליפים קבצים ?

ממש לא ! - בלי שום קשר לסוגייה האם החלפת קבצים אי פשע או לא , המושג האקינג (שהומצא דרך אגב בMIT והוצמד לאנשי מחשבים עם חשיבה שונה ומיוחדת) כיום, מוצמד למעט מאוד אנשים שמצליחים למצוא דרכים חדשות והדגש הוא על חדשות לפריצה למערכות / מחשבים / רשתות, דרך אגב לפעמים בצורה מאוד לא מתוחכמת, אבל מביאים לידיעת העולם שיש פירצה כלשהי בדרך בה מערכת כלשהי מתנהלת. לקחת פירצה שכזו ולממש אותה על אתר / מערכת מחשב או כל דבר אחר לאחר שמישהו כבר פרץ אותה זה כבר ממש נבזות !. קחו לדוגמה (חיובית) את הפריצה לטוויטר לפני כחודש, שבה בחור בן 14 החליט לנסות לפרוץ למערכת והפעיל ברוטפורס (פשוט הריץ את כל המילים במילון) של אחת שעיצבנה אותו, אחרי שהוא גילה את הסיסמא, "Happines" הוא גם גילה שבחרוה הנ"ל היא אדמין בטוויטר. הבחור הצעיר נכנס קצת לפניקה אבל למען תהילת עולם הוא פרסם את הסיסמא בפורום מפוקפק, משם הדרך היתה סלולה לכך שכמה חוליגנים ישתלטו על 33 חשבונות בטוויטר ויעשו בהם שמות. כמו הדוגמה הבאה http://www.techcrunch.com/2009/01/05/twitter-gets-hacked-badly/ אכן עולם אכזר אבל אין ספק שטוויטר למדו הרבה מהחוויה וכיום המערכת מאובטחת הרבה יותר ! בנוסף הם קיבלו מנה הגונה של פרסום, וכמו שנהוד להגיד : There is no such thing as bad publicity except your own obituary. או בעברית צחה : אין דבר כזה פרסום רע חוץ ממודעת האבל של עצמך (באנגלית זה נשמע יותר טוב)

--Eran Chetz 11:45, 2 אפר' 2009 (IDT)

You Mess With The Best You Die Like The Rest


אנרכיזם ותרבות ההאקרים

לדעתי, תרבות ההאקרים מאופיינת בעיקר בצעירים ששולטים בטכנולוגיה ופורצים למחשבים ולמאגרי המידע. להשתמש בביטוי "אנרכיזם" הוא טיפה קיצוני ובכלל, המילה "אנרכיסט" היא מילה שנוהגים להשתמש בה במובן הרע, כשזה כבר לא נכון מטבעו. תרבות ההאקרים מחולקת לכמה קבוצות, אין פה שחור ולבן.

ישנם האקרים הפועלים בזדון בניצול הידע שלהם למען טובתם האישית, למשל, בפריצה לבנקים. למעשה, פעולתם לא שונה משודדי בנקים, אלא שזה נעשה דרך מאגר המידע של הבנק מבלי לצאת מהבית. הם עבריינים לכל דבר. הנקראים קראקרים בעלי ה"כובע השחור".

ישנה גם קבוצה שעושה זאת מתוך דחף חזק כלשהו להתרברב ולהתבלט לפעמים ממש על גבול ההרס העצמי שלהם. דוגמא קלאסית להאקר ישראלי מפורסם "האנלייזר" שהגיע עד הפנטגון ונאס"א. לכתבה (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-820768,00.html)

קבוצה אחרת של האקרים הפועלים למען פעולות פוליטיות זדוניות כמו שראינו במלחמה האחרונה: http://www.news1.co.il/Archive/001-D-186273-00.html?tag=19-46-58

כמו כן, ישנם האנרכיסטים, הפועלים לפי פילוסופיה שונה, למען מטרה חברתית מסוימת. פעילותם היא נגד מוסדות המדינה ונגד הקפיטליזם שאותו הם רואים כשיטה כלכלית המבוססת על ניצול. כאן זה כבר עניין של עיקרון ללכת נגד המוסדות השולטים במדינה ולא למען מטרה פרטית, אפשר להגיד שהביטוי: "המטרה מקדשת את האמצעים" לאו דווקא נכון, אם האמצעים אינם כשרים.

ניתן לציין שיש גם האקרים טובים כמו גיבור התרבות של הרשת, לינוס טורבאלדס אשר יצר את גרעין מערכת ההפעלה של לינוקס.

110px-Anarchy-symbol.svg.png

--itamar dori 20:34, 5 אפר' 2009 (IDT)


איתמר, חשוב לשים לב שיש גם קבוצות (ואלה לדעתי הקבוצות העיקריות כיום) שפורצות לאתרים וכו' משתי סיבות מעניינות, הראשונה היא סיבה פסבדו אידאולוגית, בדומה למה שהתרחש במבצע "עופרת יצוקה" שבו קבוצות האקרים איסלאמיות וכדומה פרצו פשוט לכמה שיותר אתרים ישראלים ואתרים פרו ישראלים וזה נכון לא רק לישראל אלא גם לארה"ב בהקשרי המלחמה בעיראק ובאפגניסטן.

קבוצה שנייה וחשובה לא פחות ולדעתי גם הגדולה ביותר, היא הקבוצה המופעלת על ידי ארגוני הפשע, להערכתי האישית רשתות הבוטנט הגדולות בעולם נשלטות ע"י ארגוני הפשע למטרות פשיעה נטו, כגון : איסוף פרטים על משתמשים, הונאות רטיסי אשראית הונאות פרטי חשבון בנק, ספאם, ועוד ועוד.

בסופו של דבר כל תרבות ההאקינג משמשת פושעים ורק קבוצות קטנות ביותר באמת פעולות תחת מה שמכונה "כובע לבן", וכל זאת כמובן לצערי ולצערם של רבים אחרים.

חשוב גם לא לשכוח שיש חברות רבות שמתפרנסות מתופעה זו, חברות האנטיוירוס ת האנטיספאם, ואבטחת המידע מגלגלות סדרי גודל של מילארדי דולרים בשנה מתעשייה פורחת זו.

--Eran Chetz 11:43, 30 אפר' 2009 (IDT)

קשר ההאקריורם

במהופך למיתוס פופולרי, אתה לא חייב להיות יורם בשביל להיות האקר. זה עוזר בכל אופן, ורוב ההאקרים הם בדרך כלל יורמים. להיות לא חברתי עוזר להיות מרוכז בדברים החשובים, כמו לחשוב והאקינג.

מסיבה זו, האקרים רבים אימצו את התג יורם -- ואפילו משתמשים במושג החריף יותר חנון כתג של גאווה -- זוהי דרך שמצהירה על בלתי-תלותם בחברה.

להרחבה בנושא אני ממליץ לקרוא את המאמר הבא: https://isoc.org.il/magazine/magazine5_2.html

כמו-כן, אם אתה יכול להתרכז מספיק בהאקינג וגם להיות טוב בזה ועדיין לחיות כמו בן-אדם רגיל, זה בסדר. זה יותר קל היום מאשר שהיה פעם כאשר הייתי מתחיל בשנות ה-70; התרבות כיום יותר נחמדה ליורמים טכניים. יש אפילו מספר אנשים גודלים שמבינים שהאקרים הם אפילו אוהבים ברמה גבוהה.

אם אתה נמשך להאקינג כי אין לך חיים, זה גם בסדר -- לפחות לא תהיה לך בעיית התרכזות. אולי תשיג חיים יותר מאוחר. (-:

--Idogar 22:21, 5 אפר' 2009 (IDT)


מגוון ממש עשיר של אתרים ותוכנות שהצליחו לפרוץ... http://www.hideaway.net/

--Eti 15:34, 20 אפר' 2009 (IDT)


אנרכיזם ותרבות ההאקרים

המשותף בין האנרכיזם לתרבות ההאקרים הוא שבתרבות ההאקרים כל אחד עושה מה שהוא רוצה, פורץ לאיזה אתר שהוא רוצה כי הוא יכול ואף אחד לא יגיד לו אם זה מותר או אסור וכך גם באנרכיזם, שיש אי סדר אין מי שעומד בראש ואומר לאחרים מה לעשות, כל אחד אדון לעצמו ועושה מה שהוא רוצה. לעומת זאת ההבדל בין האנרכיזם לתרבות ההאקרים היא המחשבה שמאחורי האנרכיזם לעומת המחשבה שמאחורי תרבות ההאקרים. המחשבה מאחורי האנרכיזם היא ליצור אי סדר כך שמי שחזק יוכל לתפוס את השלטון והמחשבה שמאחורי תרבות ההאקרים היא שיהיה קוד פתוח, שהכל יהיה חופשי למשתמש בלי הצורך לשלם. (דוגמה: פריצת windows שתהיה נגישה כמו לינוקס). 


--Hadas 12:12, 22 אפר' 2009 (IDT)


שיתוף קבצים - האם הסוף יגיע אי פעם?

שיתוף קבצים ברשת או באנגלית P2P -Peer to Peer זו אחת השיטות הקיימות היום להורדה של תכנים מהאינטרנט (סרטים,שירים,משחקים ועוד). רשויות החוק בכל מדינה מנסות לאכוף את הבעיה הזו כפי שניתן לראות בכתבה המצורפת http://it.themarker.com/tmit/article/6431 אינני חושב שחסימה של שיתוף קבצים תפתור את בעיית ההאקינג ואפילו להיפך, בזמן שרשויות החוק נלחמות באתרים מסויימים, אתרים אחרים נפתחים ומציעים את השיתוף כך שנוצר גלגל שלא ניתן לעצור אותו.


--Nimrody15 18:00, 22 אפר' 2009 (IDT)מה המשותף ומה ההבדלים בין אמנות ותרבות ההאקרים?

מהי בעצם אומנות?

"יצירה ששוקעו בה כשרון רב ויש בה כדי ליהנות את הרואה או את השומע ולגרום להם חוויה אסתטית בתחום הציור, הפיסול, הספרות, המוסיקה וכדו' "  (מילון אבן שושן).

אין ספק שלצורך האקינג דרוש כישרון רב ואדם אשר מבין קצת באבטחת מידע יכול ליהנות מאוד משורות הקוד בהן השתמש האקר על מנת לפרוץ לאתר מסויים. לפי דעתי האקינג יכול להיות סוג חדש של אומנות, השאלה איפה הסוף? האם גם גנב מדופלם יוכל פתאום לטעון שהוא בעצם אומן? (איך שהוא עבר את השומר בין הצללים ופרץ לכספת הכי שמורה בעולם....)

--Shacham 16:32, 23 אפר' 2009 (IDT)


האקרים וקראקרים?

"האקר (בעברית: פַּצְחָן) הוא מושג המשמש לתיאור אדם המתעניין בטכנולוגיה ובשימוש יצירתי בה. בדרך כלל הכוונה היא למומחי מחשבים המשתמשים בהם בצורה יצירתית." [נלקח מויקיפדיה]. כיום המובן האקר משתמע ל2 פנים - האקינג כ"אמנות" ושימוש יצירתי בטכנולוגיה ויש אנשים שמשתמשים במושג הזה, כאשר הם אינם מבינים כי הם בעצם מבלבלים עם למשהו הנקרא "קראקרים" - המנצלים את הרשת לפעילות העוברת על החוק. שגם הם נחלקים ל2 - White hats וBlack hats כאשר ה"כובעים הלבנים" מנסים דווקא להגן על הרשת מפני ה"כובעים השחורים" המנסים להשחיטה... בכל מקרה, בנוגע להעברת קבצים לא חוקית - אין באמת אנשים שלא עושים זאת היום. האם זה הופך את כל מי שמשתמש באינטרנט לקראקר?? נקודה למחשבה :)

--Raffivar 19:57, 25 אפר' 2009 (IDT)


האקרים

בימנו היום המושג "האקר" נתפס אצל רוב האנשים כמושג שלילי, נתפס כאיום. אם נעקוב כיצד תהליכים חברתיים (קבוצות לחץ, החוק ועוד) ותרבותיים (כגון קולנוע, ספרות) הובילו לשינויים קיצוניים בתפיסת משמעויותיו החברתיים של המושג האקרים, נראה כי ישנן תפיסות שונות שיתארו את ההאקרים מגיבורי תרבות ועד לעבריינים , וזה בעצם מראה את המאבק על גבולות החופש של הפרט במרחב הווירטואלי. ישנם "האקרים" התורמים רבות בפיצוח טכנולוגיות מידע, בפענוח מארגים טכנולוגיים נתונים והמסוגלים לגלות ה"חורים" שבתוכם. הם נחשבים עדין כבעלי מקצוע מומחים בתחומם, שיש להם עניין בחופש המידע, הם מאמינים שבאמצעות המחשב אפשר לבנות יחסי גומלין חברתיים, להתבטא בצורה אומנותית, ולהעצים את המערכת הפוליטית והאזרחית. השאלה הגדולה היא מהו אותו גבול שיפריד בין ה"עבריין" ל"גיבור תרבות"? --NOA 19:55, 29 אפר' 2009 (IDT)אני לא מסכים עם NOA האקר זה האקר ולא משנה אם הוא עושה את זה כדי לעזור או להזיק. החוק גם לא יוכל לנהוג "איפה ואיפה" בין האקרים. נכנסת למקום שאסור היה לך להיכנס אליו אז אתה פושע, לא משנה אם רצית לעזור. אם זה המקצוע שלך והחברה משלמת לך בכדי לנסות ולמצוא חורים באבטחה אז אין בעיה, אבל אם אתה החלטת "להגדיל ראש" ולעזור אז אתה פושע. אני יכול להביא אלף דוגמאות אבל זה נראה לי דיי ברור למה "האקר" זה עדיין מושג שלילי. וברור שהאקרים תרמו רבות לשיפור טכנולוגיית המידע, כמו שגנבים תרמו רבות לשיפור טכנולוגיית המצלמות במעגל סגור...

--Shacham 17:58, 24 יוני 2009 (IDT)
ענישת האקרים

החוק הפדרלי המקורי הדן בפשעי מחשב הוכתר בשם "חוק ההונאה והניצול לרעה באמצעות מחשב" וזאת משום שהבעיה אותה החוק ניסה לתקן היתה הונאות מחשב. ואכן, חוק זה נחקק בו זמנית עם סעיף 1029 בפרק 18 של הקודקס, הדן בהונאות כרטיסי אשראי, ומבחינת מבנהו דומה מאוד לעבירות הונאה אחרות.

מסיבה זו ואחרות, "הקווים המנחים לגזירת-דין בארה"ב", כפי שהם מיושמים לגבי פשעי מחשב, זהים לקווים המנחים לגבי הונאות בכלל. במסגרת קווים מנחים אלה, לאחר קביעת הדרגה הבסיסית של עבירת ההונאה הנדונה, גזר דינו של העבריין נקבע באמצעות חישוב מתמטי של מספר גורמים מוגדרים מראש -- חלקם מחמירים וקצתם מקילים. על סמך החישוב המתמטי, המבוסס על שיטת נקודות (הוספת נקודות עבור גורמים מחמירים, החסרת נקודות עבור גורמים מקילים), קובע השופט את גזר הדין תוך שימוש בטבלת גזרי דין המגדירה, על-פי עברו הפלילי של העבריין, את "טווח הקווים המנחים" לגבי אותה עבירה. לבית המשפט הקובע את גזר הדין כמעט ואין סמכות להפעיל שיקול דעת מלבד מאשר על בסיס אותם גורמים מחמירים ומקילים, או לגזור על העבריין עונש מחוץ לטווח המוגדר-מראש. ב - 1991 נכנסו לתוקפם קווים מנחים דומים גם לגבי תאגידים וארגונים אחרים שהורשעו בעבירות פליליות.

מכיוון שהקווים המנחים לגבי הונאת מחשבים קשורים לקווים המנחים לגבי הונאות בכלל, הגדלת העונשים בגין הונאות מחשב קשורה באופן כמעט בלעדי לחישוב, שעורך בית המשפט המחוזי, לגבי מידת הנזק הכלכלי. לגבי עבירות הונאה רגילות, חישוב כלכלי שכזה יהיה ככל הנראה נכון -- אדם שמבצע הונאה על סך 500$ ראוי לעונש קל יותר מאשר זה שמבצע הונאה בסכום של 5$ מיליון.

--Ortal halili 18:07, 4 מאי 2009 (IDT)האקרים ושיתוף קבצים

אמנם קבוצות ההאקרים והמניעים של הקבוצות השונות שונים ומגוונים, אך לפי דעתי ניתן להתייחס להאקרים בשתי קבוצות:

1. הקבוצה התורמת.

2. הקבוצה ההורסת.

הקבוצה הראשונה מכילה האקרים אשר אמנם מבצעים פעולות לא חוקיות (פריצה לשרתים ללא סמכות) אך הם מחליטים להסב את הפעילות שלהם לטובת ה"נפרצים". הם אמנם רואים בעצם הפריצה אתגר טכנולוגי ורוצים להפיץ את שמם הטוב ברחבי הקהילה, אך בסופו של דבר הרבה פעמים נמצאים בדרך זו חורי אבטחה ואופציות לפגיעה בגוף הנפרץ. ניתן לחשוב אילו לא היה אותו האקר פורץ, אלא חברה מתחרה או גורם שיש לו סיבה להסב נזק לנפרץ. הקבוצה השניה היא הקבוצה ההורסת. זו קבוצה של אנשים בעיקר צעירים אשר כל מה שברוחם הוא להשחית, להרוס ולהסב נזק. זאת על מנת לפרסם את שמם ברבים ובעיקר בקהילה בה הם מתחרים. רבים מהאנשים האלה מגיעים לכלא.

רציתי לומר מספר דברים בנושא של שיתוף קבצים. כשם שגניבה של תוכנה ללא רישיון הוא דבר לא חוקי, כך גם גניבת סרטים ומוסיקה ושיתופם באינטרנט. גם אני מודה שאני משתף קבצים, אך זאת מאחר והשיתוף נוח ואין אכיפה אשר תמנע ממני אותו. עם זאת, קיימת תנופה אדירה ברחבי האינטרנט, בנושא של קניית מוסיקה אונליין. ישנם הרבה אתרים גם בארץ וגם בחו"ל, אשר מוכרים שירים בודדים ואלבומים של זמרים יוצרים מכל העולם. לפי דעתי השיטה מוצלחת מאחר ומדובר בדרך קלה להשיג את התכנים, אשר מגיעים גם באיכות שלא תמיד ניתן להשיג באתרים פירטיים. בנוסף בדרך זו האמנים מקבלים גמול לעבודתם, כפי שמתבקש לאחר הכל.

--Liranai 18:37, 4 מאי 2009 (IDT)


סרט בנושא

מצאתי סרט אשר עוסק בתחום של האקרים והצפנת מידע. לסרט קוראים sneakers, גיבור הסרט הוא מרטין בישופ (רוברט רדפורד) אשר מגלם האקר בסיגנון רובין הוד - לוקח מהעשירים ונותן לעניים, אשר בורח מהחוק עקב הסיבה שלמרות שמה שהוא עושה נחשב כחיובי זה עדיין לא חוקי. העלילה מסתבכת כאשר הסי.איי.אי מאתרים אותו ונותנים לו משימה - להשיג בשבילהם "קופסא שחורה" - מפענח קודים אשר פיתח מתמטיקאי גאון ובתמורה הם ימחקו את עברו הפלילי. לאחר שהוא מצליח להשיג את אותה "קופסא שחורה" העלילה מסתבכת עוד יותר כאשר הוא מגלה שאלו ששלחו אותו לא היו באמת מהסי.איי.אי. אחד מהסרטים האהובים עלי ולמרות שהוא קצת ישן יחסית (1992) הוא עדיין סרט מצויין עם שחקנים מעולים. למי שחפץ בסרט, אני אביא אותו לשיעור הבא אז נא להביא דיסק און קי, שיהיה בכיף. --Ophirperi 14:49, 11 יוני 2009 (IDT)


האקרים

תופעת האקרים בתחילה לא הייתה קשורה בכלל למחשבים. ההאקרים הראשונים פרצו למערכת הטלפוניה בארה"ב (לחברת AT&T ) והשיגו שיחות חינם על ידי בניית "קופסא" המפיקה צליל מסוים שעל ידי הצמדתה לשפופרת הטלפון הציבורי הצליל מהקופסא בעצם היה צליל אישור לשיחה משולמת וכך בעצם השיחה הפכה ל"שיחה חינמית".

מאוחר יותר ההאקריות קושרה לרשתות המחשב. אחד ההאקרים המפורסמים היה קווין מיטניק אשר פרץ לרשתות של נובל, מיקרוסופט, סאן, נוקיה ועוד.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2171135,00.html

(לאחר תפיסתו של מיטניק הוא חזר למוטב.)

האקר מפורסם אחר הוא TRON (( Boris Floricic אשר נמצא תלוי ויש הטוענים שזו לא היתה התאבדות אלא חיסול של המאפיה הרוסית. http://www.zarfatit.co.il/targum/Boris%20Floricic

--Erany 15:16, 12 יוני 2009 (IDT)

מקור: http://digicult.net/mediawiki/index.php/%D7%A9%D7%99%D7%97%D7%94:%D7%AA%D7%A8%D7%91%D7%95%D7%AA_%D7%94%D7%90%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%9D

דף זה נצפה 63373 פעמים. שונה לאחרונה ב 14:58, 24 יוני 2009.


[עמוד ראשי]
עמוד ראשי
שינויים אחרונים
מאמר אקראי

עריכת דף זה
הוספת תגובה
צפיה במאמר
גירסאות קודמות
דפים המקושרים לכאן
שינויים בדפים המקושרים

דפים מיוחדים
דווח על באגים