עמוד ראשי | שינויים אחרונים | עריכת דף זה | גירסאות קודמות

גירסה להדפסה | Disclaimers

לא בחשבון
כניסה לחשבון | עזרה
 

קצת על הצפנה

תרבות דיגיטלית

להלן כמה שיטות הצפנה נבחרות:

צופן מונואלפביתי - בשיטה זאת מוחלפת כל אות באות או סימן אחר, לדוגמה נחליף את 'א' ב-'ו' את 'ב' ב-'ז', את 'ג' ב-'ח' וכך הלאה, שיטה זאת קלה מאוד לפריצה וכבר במאה הראשונה לספירה נפרצה ההצפנה הזאת ע"י סטטיסטיקה - ידוע כי אותיות מסוימות חוזרות על עצמן יותר פעמים מאותיות אחרות.

צופן פוליאלפביתי - שיטה זאת היא פיתוח של צופן מונואלפביתי, בשיטה זאת החלפת האות היא לא לאות קבועה אלה משתנה לפי מפתח, ההחלפה חוזרת על עצמה לפי גודל המפתח. צופן אניגמה המפורסם זהו פיתוח של צופן פוליאלפביתי שבו החלפת האותיות מתחלפת לאחר כל אות, שבעצם המפתח זהו הסידור הראשוני של ההחלפה. עוד על אניגמה[1] (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A0%D7%99%D7%92%D7%9E%D7%94)

שיטת המפתח הציבורי (RSA) - שיטה זאת פותחה כדי לאפשר שליחת מידע דרך האינטרנט בדרך בטוחה, מכיוון שהמחשב גרם לפיתוח של שיטות הצפנה מתקדמות שכמעט אינן ניתנות לפריצה (לפחות לא בזמן סביר) נותרה הבעיה איך להעביר למקבל ההודעה את המפתח לפתיחת ההודעה, אי אפשר לשלוח את המפתח כי אז אפשר ליירט את המפתח וכך לפתוח את ההודעה הסבר השיטה: כל אחד מפרסם מפתח ציבורי המשמש להצפנה (כמו מנעול פתוח ללא מפתח) שולח ההודעה משתמש במפתח הציבורי של מקבל ההודעה כדי להצפין את ההודעה, לאחר ההצפנה אפילו השולח אינו יכול לפתוח את ההודעה, לאחר קבלת ההודעה המקבל משתמש במפתח הפרטי שלו לפתיחת ההודעה. לבחירת המפתח הפרטי יש לבחור 2 מספרים ראשוניים והמפתח הציבורי יהיה הכפלת שתי המספרים האלה. על RSA בויקיפדיה [2] (http://he.wikipedia.org/wiki/RSA)

מקור: http://digicult.net/mediawiki/index.php/%D7%A7%D7%A6%D7%AA_%D7%A2%D7%9C_%D7%94%D7%A6%D7%A4%D7%A0%D7%94

דף זה נצפה 3797 פעמים. שונה לאחרונה ב 14:05, 11 ינו' 2006.


[עמוד ראשי]
עמוד ראשי
שינויים אחרונים
מאמר אקראי

עריכת דף זה
שיחה על דף זה
גירסאות קודמות
דפים המקושרים לכאן
שינויים בדפים המקושרים

דפים מיוחדים
דווח על באגים