טלוויזיה אינטראקטיבית – גן סגור – גן פתוח

נאורה שם-שאול www.neora.com

 

כבר כמה שנים מדברים על טלוויזיה אינטראקטיבית, כבר כמה שנים מבשרים לנו שהמחשב משולחן העבודה יתחבר עם הטלוויזיה בסלון, אבל זה עוד לא קורה בגדול. ניתן למנות סיבות שונות, מדוע החזון המפואר הזה מתעכב, ואפשר גם לצפות בשינויים ההדרגתיים מסביבנו, כדי לנחש כיצד המהפכה הזו תיראה, כאשר היא תתממש במלואה. ישנן כבר כמה קונפיגורציות המתבססות על טכנולוגיות קיימות, אמנם יקרות עדיין, ישנן דוגמאות ליצירת תכנים אינטראקטיביים באינטרנט, ואפשר גם ללמוד הרבה מהמהפכה שקרתה בעולם המוסיקה, אשר אלמנטים רבים בה, ניכר שקורים עכשיו בעשייה ובתעשייה הקולנועית והטלוויזיונית. מכל הניחושים והתחזיות הללו, עולה שאלה שמעסיקה רבים מאתנו לגבי המהפכה הזו -  האם היא מבשרת שינוי אמיתי, או בדומה לחזון 500 הערוצים, תאפשר ליותר "זבל" לרוץ בכבלים? הבעיה שניצניה נראים כבר מהדוגמאות הראשונות, היא שיחסי הכוחות הכלכליים והפוליטיים  בעולם המערבי לא ישתנו, למרות שדווקא הטלוויזיה האינטראקטיבית, יכולה לעשות את המהפך הגדול, זה שקורה למשתמשי האינטרנט אך לא הגיע עדיין לכל בית, של חופש ודמוקרטיה אמיתית, שוויון זכויות וניתוץ גבולות.

 

 

מה כבר קיים?

 

טלוויזיה אינטראקטיבית היא השילוב בין טלוויזיה ואינטרנט, כלומר אינטראקטיביות, ככל האפשר והרצוי, של הצופה בערוצי השידור בכבלים ובלווין. כאמור, מי שכבר נכנסו לתחום הן חברות התעשייה הגדולות. קופסאות שחורות צמודות לטלוויזיה (set-top boxes), מחוברות לרשת דרך קו טלפון (או קו כבלים/אלחוטי עם תקשורת דו-כיוונית, וזה עוד לא בנמצא). הקופסאות האלה צריכות "תבונה" מעבר לזו הקיימת בממירים שלנו כיום, כזו שתאפשר להן להציג מעל מסך שידורי הטלוויזיה, שכבה נוספת, ויזואלית וטקסטואלית, שתאפשר אינטראקציה בהתאם לתוכנית המשודרת. קופסה כזו צריכה גם דיסק קשיח, בו יישמרו התכנים, החל מקישורים לרשת וכלה בסרטים שהוזמנו. היא כמובן גם צריכה להיות מאובטחת כראוי, הן משום הצורך לשמירה על זכויות יוצרים והן משום שמידע רב על הצופה עובר בקווים מעת שהוא גולש באתרים מסוימים וקונה דרכם מצרכים שונים, הרי הוא מבטא את העדפותיו בכל לחיצת כפתור והזזת עכבר, בדיוק מה שהמפרסמים ושאר גופים ממשלתיים ופיננסיים רוצים לדעת.

קיימים כבר כמה ספקי שרותים כאלה, כמו WEBTV של מיקרוסופט,  OPENTV, ITVT של  Liberty  ו-VALUE@TV של NDS (שאינם עדיין שחקן ראשי, ואינם עדיין אינטראקטיבים במובן העמוק של המילה, אך על הפלטפורמה שלהם מתבסס כיום YES, הערוץ הלוויני בישראל).

שירותיהם של כל אלה מגיעים אל הלקוח בעזרת "קופסאות ממיר" של סוני, פיליפס, RCA ועוד, ומחירן נע סביב $250-400$.

איזו אינטראקציה כבר יש ללקוחות שרכשו קופסאות יקרות כאלה?

הם יכולים להשתתף בפתרון בעיה בלשית ב- CBS (CSI: Crime Scene Investigations), להצביע בזמן אמיתי בסקרים של  MSNBC, לקבל סטטיסטיקות בעת צפייה במדורי ספורט, ועוד כמה פעילויות אינטרנט קלאסיות, כמו לשלוח דואר אלקטרוני ולהשתתף בצ'ט, מהכורסא בסלון במקום מול מסך המחשב. נחמד, אבל עדיין לא שווה את הסכומים בהם מדובר, ואת הציפיות הגבוהות.

 

NEW MODELS CURRENTLY AVAILABLE

 

Philips Magnavox MAT976

Sony INT-W250

RCA RW2110 (Suggested retail price: $249 including wireless keyboard)

suggested retail price: $199

memory: 16MBRAM, 8MBROM, 2MBFlash

modem: 56K Kbps – capable* modem

processor: 167Mhz R5230

printer adapter: built-in

supported printers

smart card slot: yes

remote control: included

wireless keyboard: optional

 

 

 

Interactive Television Production Companies

WIRED - They Know What You're Watching

 

אינטרנט שנראית כמו טלוויזיה שנראית כמו אינטרנט

 

ניצנים של השפעת האינטרנט על העשייה והתעשייה הקולנועית והטלוויזיונית ניכרים כבר עכשיו. זה לא רק חזון טכנולוגי, אלא גם תרבותי ואסתטי. אחלק את ההשפעות השונות לפי אינטראקציה בין מעריצים לחברות הסרטים, אינטראקציה בקולנוע אינטראקטיבי ואינטראקציה בסרטים באינטרנט.

 

עקרונות עיצוביים

Use symbols, colours and labels –

match the on-screen design to the remote control

 

דוגמאות מסכים של MMTV

http://www.mmtv.tv/downloads/MMTV_MediaPack.pdf

פרסום מותאם לגולש, לצופה. מי בוחר מה ומי יפרסמו בפני?

 

העם רוצה לראות גן פתוח

 

עם כל מה שאנחנו טועמים כבר מקולנוע ואינטרנט אינטראקטיביים, ולמרות המגבלות שמנינו, מותר לנו לחלום על הדבר האולטימטיבי, על החזון האמיתי של מהפכת המידע והתקשורת. לחלום על סוף עידן תכנות ההמונים לכדי תפוחי-אדמה פסיביים ושטופי מוח, ותחילת עידן הבחירה החופשית בו ישלוט האינדיבידואל בתקשורת ולא תאגידי הענק. החזון הזה קרוב כפסיעה, כלומר יכול להתקיים כבר גם מבחינה טכנולוגית וגם מבחינת ההכנה הקונספטואלית שכבר קרתה עם האינטרנט. אז מה כבר יכול לרצות "העם" שאכן מגיע לו?

 

מדובר על מדיה שהיא ויזואלית, מגיעה אלינו בזמן אמיתי (ברואד-קאסטינג), והאינטראקציה אתה גם היא בעיקר תלויית זמן. למה הכוונה? בזמן הפרסומות, נרצה אולי לקבל מסך אלטרנטיבי, של קליפ שפספסנו מוקדם יותר, או שיקפוץ לנו באופן אוטומטי לערוץ חליפי. יש מי שיתכנת את זמן הפרסומות לתצוגה מיידית של מידע על ערוצים אחרים, ויש מי שיבקש הקפצה לערוץ הספורט כשיש גול.

כאשר אנו צופים בחדשות, זה בדיוק הזמן שיתאים לנו לראות דעה אלטרנטיבית, ולא דווקא למחרת כאשר קוראים את העיתון היומי. כאשר צופים בספורט, זה הזמן להמר על מי תהיה הקבוצה המנצחת, וכאשר צופים בסדרה "חברים" זה הזמן לבדוק מי מחברינו צופה בסדרה, ולהתבדח אתם על חשבון השחקנים (שרכילות לגביהם גם היא צצה בלחיצת כפתור), או למרוח על פרצופם אף אדום או עוגה עם קצפת. אמצעי נוסף שצריך להיות לצופה בטלוויזיה אינטראקטיבית, הוא היכולת להצביע בנושאים שונים, פוליטיים, צרכניים, ועוד. תרבות הרייטינג של המכנה הרחב ביותר אשר הביאה אותנו לכדי הרדידות במאות הערוצים, הופכת להיות תרבות צרכנית "חכמה" עם מנגנוני רייטינג שנשענים על דעות הקהל המסוים התואם לצופה. גם כאשר אנו מזפזפים, ניתן לקבל מאתנו מידע לגבי העדפותינו, אם נצביע באיזה אופן על מידת אהבה/שנאה לאותו הקטע. כמו שנעשה לגבי מוסיקה באתר Echo.com, כאשר התפריט המוסיקלי של הרדיו הפרטי שלנו מגובש על פי הצבעותינו לגבי כל קטע שמושמע לנו. וזה עובד. ואין סיבה שלא יפותחו מנגנונים דומים גם לצפייה בקטעים ויזואליים.

נניח שהפסיקה האחרונה במשפט של נאפסטר היא המילה האחרונה, למרות שברור לנו שלא, אזי בדומה למה שקורה עם כותרי מוסיקה יקרה גם כאן. חלק מהסרטים יעלו כסף, דרך חברות הסרטים וכו, אבל  המון סרטים יהיו זמינים ללא זכויות יוצרים. סרטים ישנים מאוד, כאלה שאפילו ערוץ הסרטים הישראלי מרשה לעצמו לקנות... וסרטים מאוד חדשים, שייווצרו בטכנולוגיות חדשות שנמצאות במחשב האישי של כל אחד, מה שנקרא תעשיית אינדי (independent), ויופצו דרך לייבלים קטנים או לגמרי באופן עצמאי (ראו לדוגמא את cameraplanet.com).

 

 

ולא רק בתעשיית הבידור מדובר, אלא גם בהשלכות חברתיות נוספות. מדוע שלא נצביע אנו, האזרחים, למי ילכו תקציבי תרומות ענקי הממון, מדוע שלא נביע דעתנו בסדרי עדיפויות בריאותיים וסעודיים? מכאן הדרך קצרה לקהילות וירטואליות. טבעי גם התהליך התרבותי שמאפיין את הרשת, של היווצרות מאות אלפי קהילות וירטואליות על פי תחומי ענין, יווצר גם כאן. מתאים שגרין-פיס, במידה ואתה מנוי על הערוץ שלהם, יוכלו לעדכן אותך לגבי מידע מוטעה בחדשות, ממש בזמן אמיתי, או לגבי סרט שבהכנתו שולב ניצול מיני או צער בעלי חיים. גם אם לא עוד שליטה מוחלטת של ענקי תקשורת גלובליים, מה שנקרא גן סגור, אלא שידורים קהילתיים ופרטיים, ככל העולה על דעתנו שכבר מכירה דינמיקה אנרכיסטית כזו מהאינטרנט, מה שנקרא "גן פתוח".

 

מודל כזה, המנצל את הטכנולוגיה לטובת המשתמשים ולא לשם צבירת ממון וכוח של תאגידי ענק, ניתן למצוא בשולי התעשייה. אך יש לקוות  שהצלחתו תהיה דומה לזו של תוכנות הקוד הפתוח, שנקטו בגישה דומה. חברת Free My Vision, שמרכז הפיתוח שלה בישראל, פיתחה פתרון שמאגד את רוב האלמנטים האלה, מתוך תפישה עמוקה של מתן השליטה ביד הצרכן, ופתיחת הערוצים הסגורים לגן פתוח על באמת. הפתרון שלהם מתאים לכל טלוויזיה, גם אם היא מהעולם הישן של הטלוויזיות האנלוגיות. הפתרון שלהם מבוסס על PC, ויש לו את החוכמה לא רק לזהות זמן פרסומות ולהציע אלטרנטיבות, לא רק להציג שכבה של תפריטים מעל שידור סרט, אלא שהוא מאפשר לכל אחד גם לשדר. כלומר אולי אתם מנויים על שירותי מידע בורסאי שיצוץ ברגע שהיתה נפילת מניות דרמטית, ואולי אתם גם מנויים על שרות אנליסטים שיסביר לכם מיד את התופעה, תוך כדי שידורי CNN.

ואחרים דווקא יעשו מנוי לתחנת השידור של ז'וז'ו, כפי שניתן לראות בתמונה, ויבקשו לשמוע חיקויים של פרנס הג'ינג'י בזמן שתוכניתו משודרת. ויש את ז'וז'ו עצמו, בעל תחנת השידור, שבעזרת דפדפן פשוט, בלי טובות מערוץ 2 או הכבלים, יכול לשדר את דבריו למנוייו. ואם ז'וז'ו יכול – אז גם כל אחד אחר יכול. חלונות פופ-אפ מעוצבים, המכונים "טלפלאש" יצוצו על המסך בהתאם לעניין מבלי להפריע לתוכנית המשודרת.

לא מפתיע שפתרון כזה, בא מקבוצת מפתחים אשר במקום לתת לסטארט-אפ שלהם לקרוס כמו רבים אחרים, עברו לעבוד בשיטת הגראז' המקורית, עם תפישה של העברת השליטה על אמצעי התקשורת לידי המשתמשים.

 

 

 

 

 

 

לינקים וספרים בנושא

מי שכתב ביקורת נוקבת על כניעת הממשלה לתעשייה, ובדיעבד כניעת התעשייה לממשל, על חשבון הצופים האמריקאיים, הוא ברינקלי, בספרו Defining Vision: The Battle for the Future of Television. מומלץ למי שרוצה להבין את הפוליטיקה, הכלכלה וההשפעות החברתיות של המהפכה החדשה של הטלוויזיה הדיגיטלית. ספר נוסף, של דויד פיינלאב, סוקר את הטכנולוגיה והשפעותיה באופן יסודי ומקיף ביותר -

The Inside Story of Interactive Television and Microsoft WebTV for Windows.

 

לינקים:

רשימת פרסומים בנושא קולנוע אינטראקטיבי של Glorianna Davenport (המובילה בתחום)

ושל חוקרים אחרים - http://ic.www.media.mit.edu/icgeneral/biblio.html.

 

פורטל חומרה ותוכנה לטלוויזיה אינטראקטיבית - http://www.ruel.net/top/box.news.htm

what is High Definition Television?

http://www.rcc.ryerson.ca/perfecte/hdwhatis.htm

FreeMyVision

 

סטטיסטיקות:

 

קרוב לארבעה מיליון משקי-בית בבריטניה יהיו בעלי טלוויזיה אינטראקטיבית בסוף שנה זו. כך קובע סקר חדש של חברת המחקר IDC, המדגיש את מעמדה של בריטניה כמדינה המובילה בעולם בתחום זה. מקצת המומחים רואים בטלוויזיה האינטראקטיבית כנכס חיוני במאבק נגד הפער הדיגיטלי בבריטניה כיוון שהטלוויזיה האינטראקטיבית תאפשר גישה לאינטרנט לאותו קהל שאי לו מחשבים אישיים.

לדברי ג'ייסון ארמיטאג', אנליסט ב- IDC, נושא התוכן הוא חיוני כדי להבטיח שהטלוויזיה האינטראקטיבית תגיע לשוק הרחב. "התוכן חייב להיות אטרקטיבי במידה כזאת שתצדיק דמי מנוי חודשיים שיכסו אספקת חומרה מסובסדת", אמר.

לצד חשיבותו של התוכן, עולה גם חשיבותן של טכנולוגיות חדישות שיחוללו מהפיכה בשירותים האינטראקטיביים, אומרת IDC. טכנולוגיה כזאת היא Digital Video Recording (DVR), שבחודש אוקטובר הוחל בהפעלתה בבריטניה. הטכנולוגיה מאפשרת למשתמשים להקליט ולנהל תוכניות טלוויזיה באמצעות דיסק קשיח המותקן בממיר (set-top boxes).

מחקר נוסף של IDC בשם NetTV Market Forecast and Analysis, 1999-2004 שפורסם באוקטובר מעריך כי בשנת 2004 ישווקו בעולם 19.5 מיליון יחידות טלוויזיה אינטראקטיבית לעומת 6.1 מיליון יחידות בשנת 1999.

מחקר שנערך ופורסם ע"י Datamonitor, לגבי Enabled Set-Top Box Markets in Europe, קובע שממירים דיגיטליים (digital set-top boxes) - החיוניים לשידורי טלוויזיה דיגיטלית/אינטראקטיבית - יחדרו בשנת 2002 ל- 11 אחוז ממשקי-הבית באירופה ומספרם יגיע ל- 13.4 מיליונים. שיעורי החדירה הגבוהים ביותר של טלוויזיה דיגיטלית יהיו בספרד, צרפת (16 אחוז) ובריטניה (11 אחוז). האחוז הגבוה בספרד (18.2) הינו בשל הדרישה העצומה לסיקור משחקי כדורגל.

 

חברת המחקר The Strategis Group פירסמה בחודש אוקטובר ממצאי מחקר חדש בשם Interactive TV: Platforms, Content and Services. המחקר צופה כי  מרבית משקי-הבית בארה"ב יהיו בעלי יכולות טלוויזיה אינטראקטיבית והשימוש האקטיבי בה יגיע ל- 41 מיליון בשנת 2005. הדבר נובע מהתהליך בו ספקי שידורים משדרגים את המערכות שלהם לבעלות יכולות דיגיטליות ואינטראקטיביות ובאותו הזמן ספקי התוכן מתכוננים לאספקה נרחבת של מוצרים ושירותים אינטראקטיביים.

 

השנה         מס' משקי-בית בעלי טלוויזיה אינטראקטיבית (במיליונים)

2000                                                1.0

2001                                                5.2

2002                                                11.6

2003                                                19.9

2004                                                29.8

2005                                                41.1